Zwyrodnienia kręgosłupa

Zwyrodnienia kręgosłupa

Kręgosłup pełni w naszym organizmie niezwykle ważną funkcję. Utrzymuje bowiem wszystkie mięśnie i narządy na swoim miejscu, co umożliwia poruszanie się. Niestety zdarza się tak, że kręgosłup zaczyna boleć, co utrudnia, a nawet uniemożliwia wykonywanie niektórych czynności…

Gdy kręgosłup boli…

Każdy ból kręgosłupa powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Jeśli doskwiera on dłużej niż 2 tygodnie, koniecznie należy odwiedzić ortopedę. Nie inaczej jest w przypadku ostrego lub nawracającego bólu. Lekarz przeprowadzi wywiad i wykona lub zleci niezbędne badania. Będą one podstawą do zdiagnozowania problemu oraz podjęcia leczenia. Jeśli ortopeda uzna to za konieczne, może skierować nas także do innego specjalisty.

Gdy mazi stawowej zaczyna brakować…

Wraz z wiekiem, ale również ze względu na utrzymywanie nieprawidłowej postawy każdego dnia, kręgosłup może być bardziej podatny na zwyrodnienia. Mała aktywność też przyczynia się do deficytów w mazi stawowej. W efekcie chrząstka stawowa wyciera się, powstają na niej rysy i nierówności, a także traci swoją naturalną grubość. Jeśli maź stawowa zupełnie wyschnie, kości zaczynają ocierać się o siebie. Wówczas każdy ruch objawia się silnym bólem, a w dłuższej perspektywie czasu może to nawet spowodować spłaszczenie dysków. W niektórych przypadkach starte kręgi są porastane chrzęstnymi i kostnymi osteofitami. Te narośla powodują zniekształcenia stawów, a przez nacisk na nerwy, zaczynamy odczuwać ból podczas poruszania.

Nieustępliwy ból

Ból kręgosłupa sprawia, że chcąc go uniknąć, zaczynamy się jeszcze mniej ruszać. Na skutek tego nasza postawa coraz bardziej odbiega on naturalnej, osłabiają się mięśnie, dochodzi do przeciążeń, a często również przybieramy na wadze. Jest to błędne koło, które trudno zatrzymać. Chcąc uniknąć korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego, najlepszym wyborem jest profilaktyka. Wpisz na stałe w swoim planie tygodnia regularny wysiłek fizyczny (przynajmniej 3x w tygodniu po 30 minut). Może to być szybszy marsz, dłuższy spacer z psem, energiczna zabawa z dzieckiem… Możliwości jest naprawdę wiele, trzeba tylko chcieć!

2016-12-30 Home, Artykuły
Porównaj
Kontynuuj zakupy Porównaj

został dodany do listy życzeń

Kontynuuj zakupy Moje listy życzeń