UGUL czyli niezwykle pomocny towarzysz rehabilitacji

UGUL czyli niezwykle pomocny towarzysz rehabilitacji

Każdy kto musiał skorzystać z pomocy rehabilitanta doskonale wie, jak żmudny i czasochłonny jest proces powrotu do pełnej sprawności fizycznej. Dojście do stanu sprzed urazu to niestety nie jednorazowa wizyta u terapeuty, lecz szereg procesów jakie należy wykonać, by efekt finalny był zadowalający. Fizjoterapia czyli zespół metod wykorzystujących zjawisko reaktywności organizmu na bodźce, odgrywa czołową rolę w leczeniu niepełnosprawności fizycznej. Dzięki szybkiemu rozwojowi medycyny, znanych jest mnóstwo narzędzi, które w znaczny sposób skracają procesy lecznicze. Aby zarówno ćwiczenia czynne jak i bierne oraz łączone przyniosły najlepszy efekt, w profesjonalnych placówkach rehabilitacyjnych wykorzystuje się Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego czyli tzw. UGUL.


Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego

UGUL to charakterystyczna kabina z ram wypełnionych prętami w formie siatki. Po złożeniu przypomina otwarty prostopadłościan z miejscem na wprowadzanie. Przeznaczona jest do stosowania w kinezyterapii indywidualnej, również z kilkoma pacjentami jednocześnie.

Kabina przeznaczona jest to wykonywania ćwiczeń wspomaganych oraz czynnych. Dzięki możliwości stosowania obciążeń, pozwala na opór wymuszający na pacjencie użycie większej ilości siły. Jest szczególnie polecana w przypadku usprawnienia schorzeń ortopedycznych i neurologicznych. Jej możliwości mogą być rozszerzone dzięki przystawkom, które umożliwiają np. wykonywanie ćwiczeń kończyn górnych.

Ćwiczenia czynne w kabinie wykonuje się przy pomocy podwieszeń, bloczków i drobnych akcesoriów pomocnych w przeprowadzaniu kinezyterapii. Bez tego typu osprzętu niemożliwe byłoby wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń rehabilitacyjnych. Te, często dostarczane wraz z samym UGUL-em, można również dokupić indywidualnie, dzięki czemu istnieje możliwość dopasowania kabiny do indywidualnych potrzeb chorych.

Nieocenioną zaletą ćwiczeń w Uniwersalnym Gabinecie Usprawnienia Leczniczego jest bezpieczeństwo i komfort zarówno pacjenta, jak i rehabilitanta.


Wskazania leczenia w kabinie

Jak wspomnieliśmy, UGUL wykorzystywany jest w kinezyterapii czyli leczeniu ruchem. Znajduje zastosowanie między innymi w przypadku leczenia stanów pourazowych oraz innych, takich jak:

-        stany po zabiegach rekonstrukcyjnych w obrębie ruchu

-        choroby reumatyczne

-        unieruchomienia kończynami (gips, wyciąg)

-        stan po mastektomii

-        osłabienie siły mięśniowej

-        ograniczenie ruchowości w stawach

-        bóle w obrębie narządów ruchu

-        zaburzenia koordynacji nerwowo-mięśniowej

Należy jednak pamiętać, iż nie poleca się leczenia w kabinie w przypadku zapalenia stawów i tkanek okołostawowych, zapalenia żył, ran skóry i mięśni, przy podwyższonej temperaturze ciała i zbyt wysokim ciśnieniu tętniczym, po tomografii komputerowej czy nakłuciu dolędźwiowym i tym podobnych. 

2014-11-27 Home, Artykuły
Porównaj
Kontynuuj zakupy Porównaj

został dodany do listy życzeń

Kontynuuj zakupy Moje listy życzeń