Prawdziwe oblicze reumatyzmu

Prawdziwe oblicze reumatyzmu

Na myśl o reumatyzmie zazwyczaj przychodzi nam do głowy widok osób starszych, które uskarżają się na bóle stawów, mięśni lub obrzęki i trudności z poruszaniem się. Choć niewątpliwie wraz z wiekiem prawdopodobieństwo doświadczenia takich objawów staje się bardziej prawdopodobne, nie powiedziane, że młodzi są od nich zupełnie wolni.

Czym właściwie jest reumatyzm?

Na początek warto zdementować pewne błędne przekonanie, że reumatyzm sam w sobie jest chorobą. Wbrew powszechnej opinii, jest to jedynie potoczny termin określający przewlekłe i nawracające bóle. Chorób reumatologicznych w rzeczywistości jest zdecydowanie więcej i towarzyszom im ww. objawy. Ponadto obserwuje się nieustanne stany zapalne, tworzące się na skutek nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego w tkance łącznej. Można je zaobserwować przede wszystkim w stawach i tkankach okołokostnych.

Najczęściej występujące choroby reumatyczne

Choć do tej grupy zalicza się wiele schorzeń, najczęściej przytrafia się m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, zwane potoczenie reumatyzmem. Bóle kostno-stawowe o charakterze reumatycznym dotykają około 30% społeczeństwa bez względu na wiek, z kolei nawracające zapalenia tkanki łącznej atakuje głównie dość młodych ludzi lub osoby w średnim wieku. Reumatoidalne zapalenie stawów sprawia, że ruszanie kończynami wywołuje ból. Stawy stają się sztywne, a kończyny opuchnięte i zaczerwienione. Inną często występującą chorobą reumatyczną jest zespół Reitera. Towarzyszą jej zazwyczaj zapalenie skóry, zmiany zapalne w tęczówce i rogówce oka, a także ropne zapalenie cewki moczowej. Z kolei zesztywniające zapalenie kręgosłupa objawia się bólami stawów kręgosłupa oraz obręczy biodrowej.

Długotrwałe skutki chorób reumatoidalnych

Niestety wspomniane wyżej choroby prowadzą do zniekształceń stawów, a także dużej niepełnosprawności. Z czasem mogą pojawić się przykurcze palców z zanikami niewielkich partii mięśniowych, przez co znacznie pogarsza się precyzja ruchów. Przy reumatoidalnym zapaleniu stawów pojawiają się guzki pod skórą w okolicach stawów i ścięgien. Z kolei długo trwające zesztywniające zapalenie kręgosłupa, może prowadzić do przygięcia pleców. Wówczas trudno obejść się bez rehabilitacji.

2017-03-14 Home, Artykuły
Porównaj
Kontynuuj zakupy Porównaj

został dodany do listy życzeń

Kontynuuj zakupy Moje listy życzeń