Gdy doskwiera nam bezsenność…

Gdy doskwiera nam bezsenność…

Miewając problemy ze snem, najczęściej sięgamy po specyfiki dostępne w aptekach bez recepty. Rzadziej natomiast stawiamy na naturalne metody, nie wspominając już o szukaniu przyczyn bezsenności czy zasięganiu porady lekarza. Trudności w zasypianiu czy przespaniu całej nocy mogą mieć bardzo różne podłoże, dlatego za każdym razem należy podchodzić do pacjenta indywidualnie.

Masaż lekiem na bezsenność

Masaż najczęściej postrzegany jest jako forma relaksu, rozładowania stresu zgromadzonego w ciele czy też forma rehabilitacji. Zdecydowanie mniej mówi się natomiast o tym, iż naukowo potwierdzono skuteczność masażu w walce z zaburzeniami snu u osób w każdym wieku. Pozytywne rezultaty zaobserwowano także w przypadku osób chorych. Tego rodzaju zabiegi pomagają w leczeniu bezsenności  m.in po zabiegu wszczepienia bajpasów, chorobie niedokrwiennej serca czy okresie pomenopauzalnym. Niekiedy bezsenność jest spowodowana nieustającym bólem lub niesprawnością niektórych kończyn lub całych partii ciała. Z kolei osoby starsze często odczuwają pogorszenie jakości snu wraz z wiekiem, a wielu dorosłym problem ten doskwiera ze względu na bardzo stresujący tryb życia. W tych wszystkich aspektach związanych z problemami z zasypianiem masaż wydaje się być doskonałym rozwiązaniem.

Kogo i jak masować?

Kluczową rolę w kwestii prawidłowego przeprowadzania masażu jest właściwe dopasowanie stosowanych technik. Trzeba uwzględnić bowiem stan zdrowia pacjenta, w tym również wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzanego zabiegu. Jak wynika z badań, dla poprawy jakości snu wcale nie trzeba masować pleców. Równie skuteczny okazuje się masaż stóp, szczególnie polecany w przypadku bezsenności towarzyszącej schorzeniom górnych kończyn, osobom starszym i z zaburzeniami krążenia.

Masaż ułatwiający zasypianie najlepiej przeprowadzać wieczorem, około 30 minut po wykonaniu wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych. Można przeprowadzać go zarówno na profesjonalnym stole do masażu, jak i łóżku pacjenta. Dla uzyskania i utrzymania oczekiwanych rezultatów, powinno się przeprowadzać co najmniej 2 masaże w ciągu tygodnia. Jeśli zabieg ma na celu zwalczać bezsenność, należy przeprowadzać go wolno, spokojnie, stosując odpowiedie techniki. 

2016-09-06 Home, Artykuły
Porównaj
Kontynuuj zakupy Porównaj

został dodany do listy życzeń

Kontynuuj zakupy Moje listy życzeń