Biegasz? Szczególnie zadbaj o te mięśnie!

Biegasz? Szczególnie zadbaj o te mięśnie!

Mięśnie osób ćwiczących zawodowo, potrzebują szczególnej pielęgnacji, ponieważ są wyjątkowo obciążone. Choć w zależności od uprawianej dyscypliny, inaczej rozkłada się obciążenie poszczególnych mięśni, dobroczynne działanie profesjonalnego masażu sportowego jest niezmienne.

Jeśli regularnie biegasz lub przygotowujesz się do maratonu lub triathlonu, szczególną uwagę poświęć swoim pośladkom, a dokładniej... mięśniom pośladkowym średnim. Znajdują się one pod mięśniem pośladowym wielkim i powięziami pośladkowymi. Ich podstawowa funkcja to poruszanie się w przód podczas biegania, a zaburzone działanie może być przyczyną licznych urazów. Do często spotykanych należą zapalenie kaletki stawu biodrowego oraz zespołu pasma biodrowo-piszczelowego. Zaburzone funkcjonowanie mięśnia pośladkowego średniego może objawiać się patologicznym koślawieniem kolan w momencie przenoszenia największych obciążeń przez nogę. Skutkiem tego dysonansu jest zwiększone napięcie pasma biodrowo-piszczelowego i naprężenie powięzi szerokiej.

Nie zapominaj również o mniejszych grupach mięśni - mięśniach łydek. Te obszary są szczególnie odczuwalne dla biegaczy. Mają bowiem za zadanie utrzymywać całą masę ciała i dodatkowo ją napędzać. Urazy tych mięśni często wynikają z nieprawidłowo dopasowanego obuwia i przyczyniają się do powstawania napięć. Negatywny wpływ na mięśnie łydki ma ponadto przeprost kolan, który nadmierną aktywność mięśnia płaszczkowatego (leżącego z tyłu łydki). Wówczas mięsień piszczelowy przedni stara się działać jeszcze silniej i w najgorszym wypadku może się zdarzyć, że najdzie na kość piszczelową, przez co staje się niewydolny.

Trzecią, kluczową dla biegacza grupą mięśni są zginacze biodrowe. Bez ich pomocy nie byłoby możliwe podnoszenie nóg. Jeśli nie pracują prawidłowo, może to skutkować napinaniem się powięzi krzyżowo-biodrowej lub piersiowo-lędźwiowej pleców, a w efekcie wywoływać niestabilność lędźwiową i towarzyszący temu ból.

Mięśnie pełnią bardzo ważną rolę w ciele człowieka i ściśle współpracują ze szkieletem. Niezbędny jest zarówno ich rozwój, jak również regeneracja, dlatego warto od czasu do czasu położyć się na stole do masażu i poddać się prozdrowotnemu zabiegowi.

2016-10-07 Home, Artykuły
Porównaj
Kontynuuj zakupy Porównaj

został dodany do listy życzeń

Kontynuuj zakupy Moje listy życzeń